Öne Çıkanlar sadakat santa ana gunluk yaz diyeti oylama gömbe

Bu haber kez okundu.

Kaş'ın çehresini değiştirecek imar projesi yolda!
Kaş İmar Planı düzenlemesi ne zaman yapılacak?  Antalya'nın Kaş ve Demre ilçelerinde 170.000 ha’lık alanda hazırlanan 1/25.000 ölçekli çevre düzeni çalışmalarında sona gelindi. 

Kaş’ın özellikle belirli alanlarını imara açmayı hedefleyen Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin hazırladığı bu imar planına kaş halkından büyük destek geldi. Özellikle kaçan binalara ve çarpıklaşmaya son verileceğini söyleyen Kaş halkı yıllardır başta Çerçiler ve Gökseki Mahallesinde çok çektiklerini imar planıyla düzenli ve imarlı bir şekilde evlerini ve işyerlerini  yapabileceklerini dile getirdiler.

Kaş Halklarından H. A, ''Projenin durdurulması için dışarıdan gelen bazı vatandaşlarımız bulunmakta ama biz baba yurdumuzun değerlerini korumak yapılan yapıların düzenli ve imarlı olamsını arzuluyoruz. Bu projeyi hazırlayanlara çok teşekkür ediyorum ve sonuna kadar arkasındayım'' dedi. 

Yeni İmar Projesinin, Kaş ve Demre ilçelerinede özellikle kırsal kesimi ele alan bölgede, turizm sektörünün en önemli sektör haline gelmesi ve buna bağlı olarak özellikle kıyı ve kıyıya yakın yerleşmelerde yoğun yapılaşmaların olması, doğal alanları tehdit etmeye başlamasıyla 2040 yılını hedef alan Kaş-Demre 1/25.000 Ölçekli Çevre Düzeni Planı ve doğal değerlerin korunması çerçevesinde, kırsal gelişmenin kontrollü bir şekilde gerçekleşmesini sağlamayı amaçlamaktadır.   
Antalya Büyükşehir tarafından yapılan açıklamya göre, Çevre Düzeni Planı ile Kaş-Demre bölgesinin ekonomik, sosyal ve fiziksel gelişmesi öngörülürken ekolojik yapısının doğal ve kültürel değerlerinin korunması esas alınmaktadır.

Planda bölgenin doğal kaynaklarına neredeyse hiçbir müdahalede bulunulmamış, Antalya-Burdur Planlama Bölgesi 1/100.000 Ölçekli Çevre Düzeni Planı arazi kullanım kararları dikkate alınmış, kırsal gelişmeler tarımsal kullanım için de elverişli olmayan alanlarda önerilmiştir. Planda bölgenin kırsal kimliğinin ve turizm merkezlerinin korunmasının esas alındığı ifade edilmiştir. 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol