Öne Çıkanlar sadakat santa ana gunluk yaz diyeti oylama gömbe

Bu haber kez okundu.

Kazakça Dilinin Özellikleri

Türk dil ailesinin Kıpçak koluna ait olan Kazakça, Kazakistan'ın resmi dilidir. Türkçe ile aynı dil grubu ailesine ait olan Kazakça, dünya genelinde 17 milyon kişi tarafından konuşulmaktadır. Kazakça, başta Kazakistan olmak üzere, Moğolistan, Rusya, Çin ve Özbekistan'da da yaygın olarak konuşulmaktadır. Türkçe gibi sondan eklemeli bir dil olan Kazakça’da ünlü uyumu da vardır. Bu yüzden Kazakça çeviri ülkemizde en fazla talep edilen çeviri dillerinden biridir. Kazakça ile Türkçe birbirine çok benzediği için Kazakça Türkçe çeviri yapmak diğer dillere kıyasla daha kolaydır.

Kazakça Dilinin Özellikleri

Kazak dilinin alfabesi ise 42 harften oluşmaktadır. Kazakçanın 33 harfi Kiril alfabesinden ödünç alınmış, bu harflere 9 Kazak harfinin eklenmesi ile bugünkü Kazak alfabesi oluşmuştur. Kazakistan hükümeti Latin alfabesini kabul ettiğini açıklamış olsa da bazı bölgelerde halen Kiril ve Arap alfabesi kullanılmaktadır. 2017 yılında Kazakistan'ın Cumhurbaşkanı Nazarbayev, 2025 yılına kadar Kazak alfabesinin Latin alfabesine dönüştürüleceğini açıklamıştır. Çağdaş Türk dillerinden biri olan Kazakça, dünyada en fazla Nogayca ve Kırgızca’ya benzemektedir. Bugün Kazakistan'da neredeyse 10 milyon kişi tarafından konuşulan Kazakça, Türkçe ile benzer dil özelliklerine sahiptir. Kazakça Türkçe çeviri yapan tercümanların hem Kazakça’da hem Türkçe’de uzman olmaları gerekmektedir.

Kazak Türkçesi Çeviri

Kazakça çeviri yapmak için Kazakça’nın yazı dilinde kullanılan 3 alfabesini de bilmek gerekmektedir. Kazakça’nın en eski alfabesi Orhun yazısı ile yazılan 38 harfli alfabedir. Ancak günümüzde ek harfler kullanılarak Kazakça hem Latin hem Kiril hem de Arap alfabesi ile yazılabilmektedir. Bu yüzden Kazakça Türkçe çeviri yapan tercümanlar hem Kiril alfabesini hem Arap alfabesini hem de Latin alfabesini bilmektedir. Günümüzde Türkiye'de Kazakça çeviri ihtiyacı en fazla tıp, hukuk, ticari ve resmi belgelerde görülmektedir.

Çeviri taleplerinizde, hızlı, uygun fiyatlı, güvenilir ve kurumsal çözümler için OKEANOS TERCÜME sizlere çok yakın. Bütün dillerde profesyonel tercüman kadrosuyla, ister bireysel, isteseniz de kurumsal taleplerinizde, kısa sürede istediğiniz çözümü bulabilirsiniz. Bizlere dilerseniz web sitemiz üzerinden ulaşabilir, dilerseniz de 0212 221 45 21 kurumsal hattımız ile direk müşteri temsilcilerimizi arayabilirsiniz.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol