Öne Çıkanlar hemsirelik bakim planlari Şok riski florya bebek bakıcısı haber alınamıyor havalimanı satıldı diyanet işleri bakanlığı

Bu haber kez okundu.

Dermek Nasıl Kurulur 2021

Dernek, herhangi bir şekilde kar elde etmek amacı olmadan en az yedi ve daha fazla kişinin bir araya gelmek suretiyle oluşturdukları tüzel kişilik anlamına gelmektedir. Dernek kurmak için izlenmesi gereken bazı prosedürler ve yerine getirilmesi gereken şartlar vardır. Bu prosedürler teknik konuları içermekle beraber yönetmeliğe tabi olan bir mevzudur.

İşleyiş olarak ilgili derneğin kurucu üyeleri tarafından bildiri formunun doldurulması, imzalanması, derneğin amacının ve faaliyet alanlarının yer aldığı tüzüğün oluşturulması ve kira kontratı gibi anlaşmaların gerçekleştirilmesi dernek nasıl kurulur sorusunun somut adımları olarak ele alınmaktadır.

Dernek Kurmak

  • Dernek kurmak için belirli bir amaç etrafında toplanan en az 7 ve daha fazla kişinin olması ve bu kişilerin de bildiri formu ile iradelerini ortaya koymaları gereklidir.
  • Dernek adının belirlenmesi gereklidir. Dernek adı belirlemek oldukça detaylı ve bazı zorunlulukları da içinde barındıran bir süreçtir. Yasaklı veya özel izin gerektiren kelimeler için özel uygulamalar gerekli ve kurulmuş olan başka derneklerin isimleri ile aynı olmamalıdır.
  • Derneğin amacı, faaliyeti, yönetimi ve yönetişimi gibi unsurların yer aldığı katı bir çerçeve metin olan dernek tüzüğü hazırlanmalıdır. Dernekler Başkanlığı tarafından hazırlanan hazır tüzükler, bu konuda yardımcı olabilmektedir.
  • Derneğin tüzüğü ve isminden sonra dernek adresinin ibraz edilmesi gereklidir. Dernek adresinde farklı ikamet bilgileri de var ise bu kişilerden de derneğin orada olabileceğine dair onay alınması ve dernek adresinin derneğin ayrı bir girişine sahip olabileceği şekilde olması gereklidir.
  • Dernek kuruluş bildirimi, tebligat formu, tüzük, kira kontratı ve muvafakatname ibraz edilmesi zorunlu belgelerdir. Her belge iki kopya ve ıslak imzalı olacak şekilde hazırlanmalıdır.
  • Bu belgeler ile Dernekler Büro Amirliğine başvurmak dernek kurulumu için son adımdır.
  • Tüm bu işlemleri yaparken alanında uzman dernek danışmanlığı firmaları ile iletişime geçmenizi önermekteyiz.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol