Öne Çıkanlar çaycuma finans Başkan Ümit Uysal cono güvenlik alımları

Bu haber kez okundu.

Şeker Hastalığı Tedavisi Hakkında Bilgi

​Şeker hastalığı operasyonunda bilinmesi gereken en önemli hususların başında uygulama alanı gelmektedir. Bu operasyon Tip 2 diyabet rahatsızlığı oluşan hastalar için yapılan bir uygulama olmaktadır. Yapılan uygulamada amaç hastanın vücudunda mevcut olan insülinin en uygun şekilde kullanımını sağlamaktır. Aynı zamanda operasyon sayesinde pankreasın işlevi düzenlenmektedir. Fakat uygulamada pankreas üzerinde her hangi bir cerrahi işlem

yapılmamaktadır.

Şeker Hastalığı Operasyonu Kimlere Uygulanmaz

​Uzmanlar tarafından yapılan şeker hastalığı ameliyatı sadece Tip 2 diyabet hastalığı seviyesinde olan kişilere uygulanmaktadır. Çünkü Tip 2 durumundaki hastaların vücut yapısında bulunan insülinin en iyi şekilde kullanılması için bu şekilde bir müdahale yapılırken Tip 1 durumundaki hastalara bu operasyon yapılmamaktadır. Çünkü bu tip diyabet hastalarının vücudunda insülin hiç bulunmadığı tespit edilmiştir. Bu nedenle öncelik insülin miktarını düzenlenme olacağından operasyon yapılmamaktadır.

Şeker Hastalığı Operasyonu Tip 2 İçin Şart Mıdır?

​Her hastalığın öncelikle cerrahi müdahale yapılmadan tedavi yöntemi eşe alınarak gerekli tedbirler alınmaktadır. Burada söz konusu olan Tip 2 diyabet hastaları içinde öncelik ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Fakat alınan ilaçların zamanla yan etkilerinin artması ve duyarlılığını kaybetmesi diğer vücut organlarını olumsuz etkilemektedir. Öncelikle pankreas üzerindeki olumsuz etkisi olarak buradaki insülin miktarında önemli azalma meydana gerdirerek hatta insülin depolarını bitirme seviyesine geldiği görülmüştür.

​Zamanla tedavi amaçlım kullanılan ilaçlar etkisini istenildiği seviyede göstermezse ve diğer vücut organlarını olumsuz etkilerse bu zamandan sonra yapılacak operasyonunda başarı oranını düşürecektir. Bu nedenle kısa bir ilaç uygulamasından sonra istenilen düzeyde tepki alınmazsa öncelik cerrahi operasyon uygulamasına geçilmektedir.

Şeker Hastalığı Operasyonu Karar Aşaması Nasıl Gerçekleşir?

​Hasta yaşının 18 ile 65 arasında olması ön şart olarak kabul edilmektedir. Bu yaş seviyesindeki bir hastanın gerekil, tetkikleri yapılmasının ardından alına sonuçlarda insülin rezervleri değerlendirilir. Şeker hastalığı operasyonunun karar aşamasında insülin rezervlerinin durumu en önemli unsuru olarak kabul edilmektedir. Hastaların ilaçla tedavi ediliyor olmasına rağmen hala şeker oranı yükseliş durumunda ise şeker hastalığı ameliyatı yapılmasına karar verilir.

Şeker Hastalığı Ameliyatında Risk Faktörü

​Şeker hastalığının operasyon gerektirip gerektirmediğine karar verilirken ortaya çıkabilecek risk faktörü de göz önünde tutularak değerlendirmeler yapılır. Bunun için ameliyatı yapacak ekip tüm değerlerin yanında hastanı8n hikâyesini en ince ayrıntısına kadara değerlendirdikten sonra karar aşamasına geçilmektedir. Çünkü Tip 2 Durumundaki hastaların metabolik sorunları bir hayli fazla olmaktadır. Bu nedenle herkesin fikri ayrı ayrı değerlendirilir, tartışılır ve sonucun olumlu olacağına karar verilirse operasyona geçilir.

Şeker Hastalığında Tip 2 Seviyesinde Ameliyat Olamayanlar

​Şeker hastalığı Tip 2 sınıfında yer alanların yapılan testleri sonucunda belirli kriterleri oluşturması durumunda şeker hastalığı ameliyatı olamayacaklarına karar verilmektedir. Bunlar;

-Vücut kitle endeksi 30 seviyesinin altında olanlar.

-Hastanın insülin miktarının değerlendirilmesinde yeterli seviyeyi karşılamayanlar.

-Vücut organlarından herhangi birisinin fazla hasar gördüğü tespit edilen hastalar.

-Kroner bypass operasyonu geçirmiş olan hastalar.

-Vücudunda aşırı protein kaybı tespit edilen ve böbrek yetmezliği yaşayan hastalar.

-İlaç ve hap uygulaması ile şeker hastalığı tedaviye cevap veren hastalar Tip 2 seviyesinde olsalar dahi şeker hastalığı tedavisi için operasyona tabi tutulmamaktadır.

Kaynak: http://www.drerolvural.com/seker-hastaligi-ameliyati-maliyetli-bir-tedavi-midir/

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.