Öne Çıkanlar Barış Manço en Galatasaray'ın 1 aylık fikstürü Florin Andone'den kötü haber geldi Sualtı Sporları

Bu haber kez okundu.

Sosyal Medya Uzmanı Ömer Dönmez: Yalan haberleri anlamak için bilgileri farklı kaynaktan teyit etmek gerekir

Sosyal Medya Uzmanı Ömer Dönmez, sosyal medyada asılsız haberleri anlamak için bilgileri farklı kaynaktan teyit etmek gerektiğini belirtti.

Sosyal Medya Uzmanı Ömer Dönmez, asılsız haberleri önceden farkederek  internette doğru bilginin dolaşımına katkı sağlamak için; bilgi kaynağının güvenilir olması, bilgiye-habere birden fazla kaynaktan ulaşmak, eleştirel bir bakış açısı edinmek ve bilgileri farklı kaynaktan teyit etmek gerektiğini kaydederek; “Unutulmamalıdır ki; internette ve sosyal medya ortamlarında karşılaşılan her bilgi doğru ve güvenilir değildir.” dedi.

Sosyal Medya Uzmanı Ömer Dönmez, haber ve benzeri linkleri paylaşmadan önce bazı kriterlerin göz önünde bulundurulması gerektiğini belirterek; “Asılsız ve yalan haberlerin yayılmasını önlemek için şüpheli ve güvenli bulunmayan linkler paylaşılmamalıdır” ifadelerini kullandı.

Paylaşım yapılmadan önce haber kaynağının ve internet adresinin (URL) güvenilir olup olmadığı kontrol edilmesi gerektiğini öyleyen Sosyal Medya Uzmanı Ömer Dönmez, şüpheli ve güvenli olmayan bağlantıların dolaşıma girdiğinde ve tıklandığında, virüs ve zararlı yazılımlar bilgisayarlara otomatik olarak yerleştiğinin altını çizdi. Dönmez, bu zararlı yazılımlar ve virüsler de dolandırıcılık amacıyla kullanıldığını sözlerine ekledi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

http://www.onayhaber.com/xpanel/?file=ayar#ckeditor_tema