Öne Çıkanlar en İdlib'deki Suriyelilerden Mehmetçik'e teşekkür Eco Slim Faydaları trafik Kazası Kaş imar planı

Bu haber kez okundu.

Son dakika: Sağlık Bakanı Koca'dan 'koronavirüs' açıklaması

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 'koronavirüs' ile ilgili son gelişmeleri açıkladı. Bakan Koca, Çin'in Wuhan kentinden Türkiye'ye getirilen ve 14 günlük karantinaya alınan vatandaşlarla ilgili olarak "Zekai Tahir Burak Hastanesinde takip edilen 61 kişiden alınan ikinci numuneler de negatif çıktı." dedi.

Bakan Koca'nın açıklamasından satır başları:

"Dünya Sağlık Örgütü tarafından gelecek hafta düzenlenecek olan koronavirüs salgınına karşı çözüm bulmak çerçevesinde bir araştırma ve inovasyon forumu gerçekleştirilecek. Bu foruma ikisi Bilim Kurulumuzdan olmak üzere 3 temsilci ile katılacağımızı söylemek istiyorum.

KORONAVİRÜSE KARŞI TERMAL KAMERA UYGULAMASI

Ayrıca ocak ayında havalimanlarında Çin uçuşları için başlatmış olduğumuz termal kamera taramalarını genişletmiştik. Çin uçuşlarını geçici olarak durdurduktan sonra Bilim Kurulumuzun kararıyla tüm uluslararası havalimanlarından da yurtdışından
gelen yolcuları termal kameralarla kontrol ediyoruz. İki gün önce başlandı şu an 17 havaalanında yürüttüğümüz taramalarla herhangi bir şüpheli yolcuya rastlanmadığını söylemek istiyorum.

KORONAVİRÜSE KARŞI YENİ TEDBİR

Yeni koronavirüs, Çin'in Wuhan kentinde bir canlı hayvan pazarından yayılarak dünyayı tehdit etmeye başladı. Koronavirüsler
hayvandan insana bulaşan bir hastalıktır. Aynı zamanda insandan insana bulaştığı da artık anlaşılmıştır. Şu anda hangi hayvandan kaynaklandığı çok net olarak bilinmemektedir. Bu çerçevede hayvan kaynaklı olası bir bulaşın önlenmesi adına önemli bir tedbiri daha hayata geçirdik. Çin'den her türlü canlı, cansız hayvan, hayvansal ürünler ve yan ürünlerinin ithalatının geçici olarak durdurulması kararı alındı. İlgili yazımızı Tarım ve Orman Bakanlığına da ilettik. Ayrıca ithalatı durdurulan ürünler arasında kümes hayvanları, deniz ürünleri, yumuşakçalar, hayvansal yağlar ve benzeri ürünler de bulunmakta.

Ayrıca Aile, Sosyal ve Çalışma Bakanlığımıza ve Çin Büyükelçiliği'ne de bir resmi yazı gönderdik. Bu yazıda Çin'den ülkemize çalışmaya gelen Çin vatandaşlarının 14 gün süreyle izinli sayılması, iletişim bilgilerinin İl Sağlık Müdürlüklerimize bildirilmesi, belirti ve bulgular açısından takiplerinin yapılması ve Sağlık Bakanlığının izniyle çalışmaya başlaması hususunu da ayrıca belirttik."

GÜNÜN ÖNEMLİ HABERLERİ

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

http://www.onayhaber.com/xpanel/?file=ayar#ckeditor_tema