Öne Çıkanlar hakkari ceren iskur kına gecesi KHK

Bu haber kez okundu.

Pazarlama Nedir ?

Bir şirketin pazarlama ve tanıtım bölümlerinde çalışan profesyoneller, reklam yoluyla önemli potansiyel izleyicilerin dikkatini çekmeye çalışır. Promosyonlar belirli kitlelere yöneliktir ve akılda kalıcı ifadeleri veya sloganları, akılda kalıcı ambalaj veya grafik tasarımları içerebilir.

Pazarlamayı Anlamak

Bir disiplin olarak pazarlama, bir şirketin müşterilere çekmek ve onlarla ilişkilerini sürdürmek için gerçekleştirdiği tüm eylemleri içerir. Potansiyel veya geçmiş müşterilerle bağ kurmak, teşekkür e-postaları yazmak, aramaları ve e-postaları hızlı bir şekilde geri göndermek ve kahve ya da bir yemek için müşterilerle buluşmak dâhil bu işin bir parçasıdır.

En temel haliyle pazarlama, bir şirketin ürün ve hizmetlerini bu ürünlere erişmek isteyen müşterilerle eşleştirmeyi amaçlamaktadır. Ürünün müşteriye eşleştirilmesi sonuçta kârlılığı sağlar.

Bu arada pazarlama nedir sorusuna, "pazarlama, bir şirketin bir hizmetin alımını veya satılmasını teşvik etmek için üstlendiği faaliyetleri ifade eder", şeklinde kısa bir cevap verebiliriz.

Pazarlama Nasıl Çalışır?

Ürün, fiyat, yer ve tanıtım bir şirketin bir ürünü veya hizmeti pazarlamak için ihtiyaç duyduğu temel karışımı oluşturur.

Ürün, işletmenin müşterilere sunmayı planladığı bir öğeyi veya öğeleri ifade eder. Ürün, piyasada bir eksikliği karşılamayı sağlamaya çalışmalı ya da hali hazırda mevcut olan daha büyük miktarda ürün için tüketici talebini karşılamalıdır. Uygun bir kampanya hazırlayabilmeleri için, pazarlamacıların hangi ürünün satıldığını, rakiplerinden nasıl sıyrıldığını, ürünün ikinci bir ürünle mi yoksa ürün hattıyla da eşleştirilip eşleştirilemeyeceğini ve pazarda ikame ürünlerin olup olmadığını anlamaları gerekir.

Fiyat, şirketin ürünü ne kadar satacağı anlamına gelir. Fiyat belirlerken, şirketler birim maliyet fiyatı, pazarlama maliyetleri ve dağıtım giderleri hakkında kaygı duymalıdırlar. Şirketler ayrıca pazardaki rakip ürünlerin fiyatını ve teklif edilen fiyat noktalarının tüketiciler için makul bir alternatif teşkil etmek için yeterli olup olmadığını da göz önünde bulundurmalıdır.

Yer, ürünün dağıtımını ifade eder. Önemli hususlar arasında şirketin ürünü fiziksel bir mağaza aracılığıyla mı, çevrimiçi olarak mı yoksa her iki dağıtım kanalıyla mı satacağı yer alır. Bir mağazada satıldığında, ne tür bir ürün yerleşimi elde edilir? Çevrimiçi olarak satıldığında, ne tür bir dijital ürün yerleşimi elde edilir?

Promosyon, bütünleşik pazarlama iletişimi kampanyasını ifade eder. Promosyon, reklam, satış, satış promosyonları, halkla ilişkiler, doğrudan pazarlama, sponsorluk ve gerilla pazarlaması gibi çeşitli faaliyetleri içerir. Promosyonlar, ürünün yaşam döngüsünün hangi aşamasına bağlı olarak değişecektir. Pazarlamacılar, tüketicilerin bir ürünün fiyat ve dağıtımını kalitesiyle ilişkilendirdiğini anlarlar ve bunu genel pazarlama stratejisini tasarlarken dikkate alırlar.

Bu konuda detaylı bir başka yazı okumak isterseniz, https://www.mebakademi.com/hakkimizda/egitim-gunlugu/214-pazarlama-nedir.html  adresindeki yazıyı okumalısınız.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

http://www.onayhaber.com/xpanel/?file=ayar#ckeditor_tema