Öne Çıkanlar en gümüşhane personel alimlari iskur trafik Kazası tek teker yiğit

Bu haber kez okundu.

Karotçu Deyip Geçmemeli?

İş yaşamında insanların karşısına gün geçmesin ki yeni bir kavram yeni bir olgu çıkmasın. Özellikle inşaat sektöründe sürekli olarak teknolojinin gelişmesine istinaden hem yeni işler hem de buna bağlı olarak yeni meslekler var.

İşte onlardan bir tanesi de giderek popülerleşen karot işi ve buna bağlı olarak karotçu olarak çalışan insanlar.

Önce kavramlara tek tek bakmak gerekir ise karot sözcüğü dilimize İngilizceden giren bir sözcük olup İngilizcesi havuç demek. Bir an düşünüldüğünde inşaat işi ile havuç kelimesi ne alaka diye düşünülebilir ama burada yapılan işi kapsamı ile yapılan bir imgelem söz konusu.

İnşaat sektöründe havuç biçiminde silindirik olarak beton delme işine karot adı veriliyor. Bu işi yapan inşaat ustalarına ise karotçu adı veriliyor.

Lakin karot işi diğer pek çok inşaat işinde olduğu gibi oldukça hassas olan bir iş. Bu işin yapılması içinde karot delme makineleri kullanılıyor. Günümüzde bu alanda farklı güç, tasarım ve özellikte karot delme makineleri kullanılıyor. Bu makinelerin kullanılması ise ayrı bir hassasiyet gerektiriyor. Dikkatli olmak işini titizlikle yapmak makineyi doğru ve efektif kullanmak gerekiyor. Zira beton delme sırasında en ufak bir hata ve dikkat kaybı gerek yapılan inşaat da gerek kullanan kişide ciddi sorunlara yol açabiliyor. Zira karot delme makinesi oldukça özel bir ekipman.

Bugün giderek popülerleşen bir iş olduğu için herkes bu işi yapabildiğini söylüyor ama bu alanda çalışacak birini seçerken mutlaka ciddi bir biçimde araştırmak gerekiyor. Kişilerin diğer inşaat işlerinde becerisi ve yetkinliği bu işi yapmasına yeterli değil. Ayrıca piyasada çok farklı karot delme makineleri olduğu için kullandığı makineyi çok iyi tanıması ve hatasız kullanması gerekiyor. O yüzden iyi araştırma yaparak karotçu seçmek gerekiyor.

İşin para kısmına bakıldığında ister firma kanallı olarak böyle bir eleman ile çalışılsın ister doğrudan karotçunun kendisinden hizmet alınsın iş bazlı olarak saat ücreti ile bu elemanlar çalışıyor.  Bu saat ücreti de ilgili firmaya ve kişiye bağlı olarak değişiklik arz ediyor.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

http://www.onayhaber.com/xpanel/?file=ayar#ckeditor_tema