Öne Çıkanlar hakkari ceren iskur kına gecesi KHK

Bu haber kez okundu.

İhtiyari Arabuluculuk

İki taraf arasında oluşan anlaşmazlıkların çözümü için kullanılan arabuluculuk yöntemi, yılbaşında alınan kararla birlikte ticari uyuşmazlıkların çözümünde mahkemeye gidebilmek için zorunlu hale gelmiştir. Bu kararın alınmasının ardından taraflardan birisi mahkeme yoluna gidebilmek için ilk olarak arabuluculuk yöntemine başvurması gerekmektedir.

İhtiyari Arabuluculuk

İhtiyari Arabuluculuk, isteğe bağlı olarak başvuru yapılabilen bir yöntemdir. Burada tarafların uyuşmazlık yaşadığı konunun çözümüne ulaşabilmek için Arabuluculuk yönteminin kullanılması zorunlu olmasa da ihtiyari olarak başvurulmasına verilen isimdir. Bu alanda herhangi bir şart olmamakla birlikte sadece tarafların üzerinde tasarruf edebilecekleri durumların olması şartı yer almaktadır.

Hangi Uyuşmazlık ve Davalar İçin Arabuluculuğa Başvurulamaz?

Kişi her uyuşmazlık için arabuluculuk yöntemine başvuramamaktadır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi sadece üzerinde tasarruf edebilecekleri durumların varlığının olması durumunda bu yönteme başvurabilme imkânına sahip olabilirler. Bununla birlikte Kamu Hukuku, Aile Hukuku gibi durumların söz konusu olduğu davalarda arabuluculuk yöntemine başvurmaları mümkün değildir. Uyuşmazlık yaşayan taraflardan herhangi birisinin arabulucuya gidemeyeceği diğer uyuşmazlıklar şunlardır:

  • Ceza davaları,
  • Nüfus kaydının düzeltilmesi veya değiştirilmesi davaları,
  • Çocuğun velayeti,
  • Aile içi şiddet iddiasını içeren uyuşmazlıklar,
  • İdari yargının yetkisine giren tam yargı davası ve iptal davası,
  • Vergi hukukundan kaynaklanan uyuşmazlıklar,
  • İş hukukundan kaynaklanan hizmet veya iş kazasının tespiti vb. gibi tüm tespit davaları.

Arabuluculuk yönteminin kullanabildiği tüm durumlarda, seçilecek arabulucunun deneyimi ve konuya olan hâkimiyeti oldukça önemlidir. Bu aşamada herhangi bir aracı ile çalışılması işi içinden çıkılamaz bir yola sokabilecektir. Bundan dolayı bu sorunu sıradan kişiler ile değil resmi arabulucuya başvurarak çözmeniz için oldukça titiz davranmalısınız. Bu konuda uzman olan ve dava açmadan sorunları çözüme kavuşturan arabulucular verdiği hizmetlere devam ederek sizlere çok iyi bir seçenek oluşturmaktadır. Özellikle taraflar arasında oluşturulan diyaloglara da önem veren arabulucular, uyuşmazlık sorunuyla karşı karşıya gelen tarafları ortak bir zeminde buluşturarak çözüm yolu için oldukça başarılı adımlar atıyor. Sizde haklı olduğunuzu düşündüğünüz fakat bir türlü karşı tarafla oluşan uyuşmazlığı çözüme kavuşturamıyorsanız arabulucular ile iletişime geçebilirsiniz.

Kaynak : https://arabulucumerkezi.com/

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

http://www.onayhaber.com/xpanel/?file=ayar#ckeditor_tema