Öne Çıkanlar iPhone 8 fiyatı iskur isci alimlari sosyal yardım en Nurullah Tevfik Ağansoy

Bu haber kez okundu.

Genel Olarak OSGB Ne İş Yapmaktadır?

Kasım 2010 yılından çıkarılan yasadan sonra OSGB’lerin işlevi tam olarak onaylanmış ve firmalar göreve başlamışlardır. OSGB bünyesinde 3 ana grupta çalışan kadrosu olması gerekmektedir. Bunlar sırasıyla iş yeri güvenliği uzmanı, iş sağlığı hekimi ve sağlık personelleri olarak görev dağılımları ayrılmıştır. Özellikle artan iş yeri sayısına göre firmalarda bulunan hekim ve uzman sayıları da artış göstermektedir.

OSGB’lerin asıl görevi ise bu uzman ve hekim adaylarının eğitimini gerçekleştirmek ve devletin sunduğu sınava adayları hazırlamak. Adayların belirli sınavlardan başarı ile ayrıldıktan görev almayı beklemektedirler.

OSGB Bünyesinde Kimler Çalışır?

Firmalarda görev yapan iş kollarından bir tanesi de iş yeri hekimliği olmaktadır. İş yeri hekimlerinin ana görevi iş yerlerinde bulunan çalışanların sağlık durumlarını kontrol etmek ve gerekli durumlarda onlara yol gösterici olmak. Sağlık her konunun başında gelen bir konu olduğundan dolayı iş yeri hekimlerine oldukça büyük önem verilmektedir. Özellikle son yıllarda iş yeri hekimliği konusunda birçok OSGB çalışma sürdürmektedir.

İş yerlerine görevlendirilen hekimlerin o iş yerlerinde ne kadar aralıkla muayene yapacağı iş yerlerinin tehlike seviyesine göre değişkenlik göstermektedir. Az tehlikeli olan bir iş yeri için belirlenen süre 5 yıl, orta tehlikeli bir iş yeri için 3 yıl, yüksek tehlikeli bir işyerinde ise düzenli olarak muayene işlemi gerçekleştirilmektedir.

İş yerlerinde oluşan acil durumlarda da iş yeri hekimleri anında müdahale etme yetkisine sahiptirler.  Oluşan sağlık sorunu ve yaralanma gibi olaylarda rapor tutulmalı ve gerekli yerlere durum bildirilmelidir. Hekimler yapılan çalışmalar sonucunda çalışanların sağlığını kötü anlamda etkileyecek bir etkeni iş verene bildirir. İş veren eğer ki uyarıyı dikkate almayıp sorunla alakalı bir çözüm yolu bulmaz ise bu sefer de rapor bakanlığa gönderilir. Kurallara uymayan iş yerleri için caydırıcı cezalar uygulanmaktadır.

Hangi OSGB ile Çalışılması Gerekir?

OSGB tarafından görevlendirilen ve eğitimi verilen bir diğer meslek alanı ise iş yeri güvenliği uzmanı olmaktadır. Bu meslek alanının ana görevi iş yerlerinde çalışanların güvenliğini tehdit eden etkenleri denetleyerek gerekli çözüm yolları geliştirmektir. Özellikle risk oranı yüksek olan iş yerlerinde iş yeri güvenliği uzmanlarının üstüne büyük sorumluluklar düşmektedir. Çalışanların güvenliğinin sağlaması şirketlerin performansında da olumlu yönde katkılar sağlayacaktır.

Şirketler kendileri ile çalışacak olan OSGB’leri seçebilmektedirler. Bu sayede de en iyi araştırmayı yapan şirketler en kaliteli ve tecrübeli Ortak Sağlık Güvenlik Birimi ile anlaşacaktır. OSGB hakkında bilinmeyen birçok sorunun yanıtını ve verilen bütün hizmetleri https://www.yontemakademi.com.tr internet sitesinde bulabilirsiniz.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

http://www.onayhaber.com/xpanel/?file=ayar#ckeditor_tema