Öne Çıkanlar van Van Valiliği mehtap ateş Ahmet Nur Çebi transfer yasağı

Bu haber kez okundu.

Bina güçlendirme mi kentsel dönüşüm mü?

Binalar İstanbul depreminde ayakta kalacak kadar sağlam mı?

Binaların depreme dayanaklığı bir yana, bazı binaların deprem bile olmadan çökmesi Tüm Türkiye’yi tedirgin etmişti. Zira bazı binalar ev değil adeta taş mezarlardı. Haftalarca gündemde kalan konu kentsel dönüşüm ve depreme dayanıklılık sorularını tekrar gündeme getirdi. Binanın depreme dayanıklı olup olmadığı nasıl anlaşılır? Zayıf binaları depreme dayaklı bir hale getirilebilir mi? Kentsel dönüşümde binada metrekare kaybı oluyor mu?

İçinde bulunduğumuz süreçte ülkemizde yaşanan emlak krizi sebebiyle kentsel dönüşüm çalışmaları neredeyse durma noktasına geldi. Ev sahiplerinin hem semtlerinden vazgeçmek istememesi hem de binaların tekrar yapımında imar izni alabilmek için yeni planlarda metrekare kaybına uğraması birçok ev sahibinin kentsel dönüşümden uzak kalmasına sebep oldu. Ancak yine de yaklaşan depremde ölüme davetiye çıkarmamak için kentsel dönüşümden daha pratik bir yol mevcut: bina güçlendirme. Kısa süre içerisinde binaların güçlendirilebilmesi, ekonomik şartları zorlaması ve bina sahiplerinin yaşam alanlarını terk etmesine gerek kalmaması açısından oldukça revaçta bir çözüm.

Peki bina güçlendirme nasıl yapılır?

Binanızın, güçlendirme uygulamasına dahil olabilmesi için mevcut binanın belirli şartlara uygun olması gerekmektedir. Bu yüzden güçlendirme talep edilen binalar ilk önce bir analizde geçirilir. Bu analiz sırasında binanın yapım aşamasında projeye uygun olarak yapılıp yapılmadığı, binanın zemini ve bina yapımında kullanılan malzemenin kalitesi incelenir. Yapılan araştırmanın sonunda bina güçlendirmeye uygun bulunursa, güçlendirme çalışmaları için bir proje hazırlanır.

Bina güçlendirme tecrübesi önemli

Bina güçlendirmesinde en çok dikkat edilecek konu, alanında uzman kişilerle çalışmaktır. Farklı bir teknik bilgi ve iş disiplinleri içeren bina güçlendirme uygulamaları herkes tarafından yapılabilecek bir konu değildir. Zaten konunun uzmanları ev sahiplerini, eğer alanında uzman kişilerle çalışılmazsa birçok felaketle karşılaşılacağına dair uyarıyor.

Bina güçlendirme maliyeti nedir?

Mevcut binalarını güçlendirmeye karar veren bina sahiplerinin en çok merak ettiği konulardan birisi ise bina güçlendirme maliyetleri. Bina güçlendirme maliyetleri binanın boyutuna, yapısına ve binada yapılması gereken işlemlere göre değişkenlik göstermektedir. Ancak maliyetler yeni bir bina yapmaya göre çok uygun fiyatlara denk gelmektedir. Zira bir bina güçlendirme çalışmasının fiyatı ortalama 50 bin ila 90 bin tl arasında değişmektedir. Bina güçlendirme çalışmalarından sonra binanın mevcut fiyatı yükseldiği için, bina güçlendirme için harcanan fiyat önemsiz bir miktar olarak kalmaktadır. Daha fazlası için Anıl İnşaat.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

http://www.onayhaber.com/xpanel/?file=ayar#ckeditor_tema