Öne Çıkanlar ABD: Videodakiler bizim görüşlerimizi temsil etmiyor ordu fındık futbolcu antalya ses izolasyon sistemleri

Bu haber kez okundu.

Antalya'da Likya mezarı vandalizm kurbanı

Antalya'nın Elmalı ilçesine bağlı 12 kilometre uzaklıktaki Gölova mahallesinde bulunan  klasik Likya dönemine ait 2500 yıllık türbe tarih ve bilinçsiz kişiler tarafından kurban oldu. 


Likya çağının sembolik mezar odalardan biri olarak kabul edilen Türbesi, klasik çağ resimlerini ve Bizans dönemi süslemelerini yaptırmıştır. Bununla birlikte, yapının iç ve dış duvarları kazınmış ve renkli boyalarla boyanmıştır. 

"2.500 yıllık bir türbe vandalizim kurbanıdır. Önümüzde tarihi değerler kayboluyor, "diyen eden bölge sakini Ertuğrul Gün, duruma tepki gösterdi.


Antalya Rölöve ve Anıtlar Direktörü Cemil Karabayram, "Yapıyı gördüğüm için çok üzgünüm. Tamamen yok edildi. Yazıların kısaca özetlenerek temizlenmesini emrettik. Zımpara yöntemini çiziklere neden olabileceği için kullanmıyoruz , "dedi  

M.Ö. beşinci ve altıncı yüzyıla dayanan yapı, ABD Professor Machteld J. Mellink tarafından incelendi. Yapı, daha önce hazine avcıları tarafından hasar gördüğünü belirtti.

Gölova muhtarı Ali Küçük. "Tarihsel değerlere karşı bu vandalizm konusunda üzüldük. Yapıyı temizlemek ve korumak için çeşitli müdürlüklere fotoğraf gönderdik. Umarım daha fazla hasar görmeden korunur,. Küçük, Memleketimiz her yerinden tarih kokuyor ama vatandaşlarımızın bir kısmı hunharca zarar veriyor'' dedi. 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

http://www.onayhaber.com/xpanel/?file=ayar#ckeditor_tema