Öne Çıkanlar futbolcu ABD: Videodakiler bizim görüşlerimizi temsil etmiyor ordu fındık antalya ses izolasyon sistemleri

Bu haber kez okundu.

Seracılara müjde Rusya pazarı açılıyor

Türk domateslerinin Rusya'ya ihracı ara formülü ortaya çıkmaya başladı. İki ülkenin 14 Eylül'deki delegeleri arasındaki görüşmelerin Ekim ile Mayıs ayları arasında domatesler için 100 ila 300 bin ton vize verileceği söylendi.


Rusya Tarım Bakanlığı ile Tarım Ürünleri Sıhhı Denetim Dairesi tarafından daha resmi açıklama yapılmamasına rağmen domates krizine iki tarafı tatmin edecek formül bulunduğunu kendi kaynaklarına dayanarak duyuran gazete, “Türk domatesleri Rusya’ya 1 Ekim tarihinden bir sonraki yılın Nisan veya Mayıs ayına kadar Rusya’ya girişine izin verilecek.

Ara mevsim alımının 100 bin tonla 300 bin ton arasında olması planlanıyor. Böylece Türkiye, Rusya pazarında mevsimlik bile olsa 2015 öncesinde Rusya’ya yaptığı 338 bin ton ihracatı yeniden yakalamış olacak. Uçak krizi öncesi dönemden farklı olarak Türkiye’den isteyen üretici ve ihracatçı Rusya’ya domates satamayacak. Domates alımları sadece Rusya’dan uygunluk belgesi alan ve akreditasyonu bulunan birkaç firma tarafından yapılabilecek” dendi.

Diğer tarfatan Rusya'da geniş pazarlama ağları bulunan “Diski” ve “Magnit” gibi süper market zincirlerinin Türk üreticilerle domates alımı konusunda ön görüşmeler başlattıklarin başladığı haberi gelmeye başladı. Dün açıklanan bu haberle sera üreticileri rahat bir nefes aldı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

http://www.onayhaber.com/xpanel/?file=ayar#ckeditor_tema