Öne Çıkanlar İdlib'deki Suriyelilerden Mehmetçik'e teşekkür en Eco Slim Faydaları trafik Kazası Kaş imar planı

Bu haber kez okundu.

Banka Kartı Ve Kredi Kartı Nasıl Ayırt Edilir

Hangisi Kredi Hangisi Banka Kartı

 Banka kartı, herhangi bir nedenle (burs alımı, maaş çekimi vb.) bankadan sahiplendiğiniz vadeli veya vadesiz mevduat hesaplarının yönetildiği karttır. Banka haberi kartınızla, içerisindeki hesapta para bulunduğu zamanlar alışveriş yapabilir ve para transferi de gerçekleştirebilirsiniz. Banka kartıyla yaptığınız alışverişlerde taksit yapamazsınız veya ödemeyi daha sonraya erteleyemezsiniz.

 Bankanın size borç vermesi için yapılan bir sözleşme kartı olan kredi kartı, adıyla da uyumlu olarak kredi sistemiyle işler ve kredi kartında para bulunmasa bile ödünç olarak size verir. Kredi kartında limit, bankanın size verdiği borç tutarı kadardır. Verilen limiti ATM ya da bankalardan nakit halinde alabilirsiniz. Kredi kartının temassız ödeme ve yonga teknolojisinden faydalanarak nakit kullanmadan da alışveriş yapabilirsiniz. Ayrıca kredi kartını alırken önünüze konulup imza attığınız kağıtlar, kredi kartının kullanımı ile ilgili şartları kabullendiğinizi belirtir. Bu kağıtlar; borcu ne zaman, yüzde kaç faiz oranıyla ve nasıl ödeyeceğinizi açıklar.

 İki Kart Arasında Ne Fark Var?

 Birbiriyle çoğu zaman karıştırılan kredi ve banka kartı, bankaların müşterilerine sunduğu birçok üründen yalnızca ikisidir. Aslında büyük farkları olan bu iki kartın en aşikar farklılıkları, banka kartında bakiye olmadığı zaman alışveriş yapılamamasının aksine kredi kartında her vakit alışveriş yapılabilmesidir.

 Kredi kartı, muayyen bir limit içerisinde size devir edilen krediyi temsil eder ve kararlaştırılmış bir ödeme günü vardır. Ödeme tarihini geçirirseniz borca faiz uygulanarak borç katlanır. Banka kartı, size banka tarafından takdim edilen bir hesaba aittir. Banka kartında hesap kesim tarihi yoktur çünkü banka kartında herhangi bir borçlanma yoktur.

 Hangisi Daha Hesaplı

 Banka kartıyla yaptığınız alışverişlerde, hesaptan direkt olarak düşürüldüğü için para kısa zamanda tükenecektir. Taksit fırsatlarının olduğu kredi kartında para zamanla hesaptan düşeceği için hemen tükenmez. Kredi kartından nakit para çektiğinizde yüksek bir faizle geri ödeme sorunu yaşarsınız. Nakit para çekimini banka kartından yapmak daha ekonomiktir. Banka kartı, açılan banka hesabına kolay şekilde ulaşmak için verilen ve yıllık ücret dahi alınmayan bir karttır. Bazı durumlarda hesap işletim ücreti talep edilmektedir. 

Kaynak  http://bankahaberi.com/

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

http://www.onayhaber.com/xpanel/?file=ayar#ckeditor_tema